Poruszająca tematyka książek

ByAla

Poruszająca tematyka książek

Gambit królowej ze sklepu internetowego taniaksiazka.pl Waltera Tevisa porusza swoją treścią bardzo ważną tematykę. W szczególności, że jest to książka napisana na faktach. Jak dorośli ludzie mogą świadomie krzywdzić dzieci? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla własnej wygody. Jak można niczego nieświadomym dzieciom podawać środki odurzające tylko po to, aby te były bardziej posłuszne? W dzisiejszych czasach takie postępowanie w żaden sposób by nie przeszło, ale historia opowiedziana w tej książce miała miejsce kilkadziesiąt lat temu. M.in. o tym, jak również o wielkiej pasji i życiu na równi pochyłej opowiada książka, która w ostatnich czasach cieszy się olbrzymia popularnością. Jaka tematyka jeszcze może poruszyć czytelników?

“Niedługie życie”

Tematyka jak najbardziej na czasie, ponieważ książka opowiada o dzieciach, którym nie będzie dane długo żyć. Dariusz Kuć napisał książkę o rodzicach, którzy zmagają się ze śmiertelnymi chorobami swoich dzieci. Dorośli, którzy wiedzą, że już niedługo będą zmuszeni do tego, aby wybrać kolor urny lub trumny dla swojego dziecka. Czy takie coś mogłoby nam przyjść do głowy? Nie. Wydaje nam się to absurdalne, ale niektórzy wcale nie mają większego wyboru. Wrodzone wady genetyczne, wypadki, choroby, które spadają jak grom z jasnego nieba – jak to wszystko wygląda? Jak wygląda życie dziecka, które już żyje z wyrokiem nadchodzącej śmierci? Książka nie jest łatwa w swoim czytaniu, ale bardzo potrzebna. Może powinna ona trafić do szerokiego grona osób?

“Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”

Maria Stachurska postanowiła napisać o swojej cioci, jak sam tytuł wskazuje. Zdecydowana większość osób doskonale wie kim była Stanisława Leszczyńska. Wszystko przez to, że już jakiś czas temu w księgarniach ukazała się książka pt.”Położna z Auschwitz”, która również opowiada wyjątkową historię Leszczyńskiej. Teraz jest nieco inaczej, ponieważ książka napisana jest z perspektywy rodzinnej. Stachurska miała 16 lat, kiedy jej ciotka zmarła. W tamtym okresie nie ma związanych z nią zbyt wielu wspomnień. Kiedy synowie Stanisławy umarli, to do Marii trafiły wszystkie najcenniejsze pamiątki i zapiski pochodzącej od położnej i jej bliskich. Stachurska postanowiła opracować na tej podstawie książkę, dzięki czemu czytelnik będzie mógł w jeszcze lepszy sposób poznać tą wyjątkową postać. Położną, która dla więźniów (a w szczególności dla kobiet) zawsze miała dobre słowo. Nic więc dziwnego, że dla wielu tysięcy kobiet, jakie trafiały pod jej opiekę, była jak prawdziwa matka.

Kawa autorstwa lookstudio - pl.freepik.com

About the author

Ala administrator